<< powrót na stronę główną  

 

 

Wojciech Pawlik
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych
/ Uniwersytet Warszawski

Socjolog, pracuje w Katedrze Socjologii Moralności i Aksjologii Ogólnej

 

Budowanie społeczeństwa obywatelskiego, pobudzanie aktywności społecznej, innowacyjność form działania społecznego, upodmiotowienie społeczeństwa - to dzisiaj nie tylko wszechobecne "zaklęcia" politycznej nowomowy. To nie tylko łatwa alchemia słów elegancko brzmiących w politycznie poprawnym dyskursie o demokracji i Europie. To zarazem potwierdzenie cywilizacyjnej konieczności.
Poza dyskursem bowiem i poza słowami istnieją twarde realia socjologiczne i wyniki badań nieubłaganie rejestrujące fakt, że społeczeństwo polskie odstaje (jeszcze) od tych standardów samoorganizacji społecznej i aktywności obywatelskiej, które charakteryzują społeczeństwa demokracji zachodnich.
Ażeby to zmienić, potrzeba nam dobrego prawa, funduszy, struktur i instytucji, ale również, a może przede wszystkim, wpływania na świadomość społeczną. Programy edukacyjne, publikacje, warsztaty i szkolenia to najlepszy sposób na budowę kapitału społeczeństwa obywatelskiego: wiedzy, kompetencji, zaufania i profesjonalizmu tych, którzy staną się animatorami i liderami różnych społeczności i środowisk. Bez ich umiejętności i bez zaangażowania wolontariuszy trudno mówić o społeczeństwie obywatelskim.
Dlatego też warto upowszechniać wiedzę o wartościowych, zrealizowanych już projektach, na których młodzież mogłaby się wzorować i z których mogłaby się uczyć. Zadanie to w naturalny sposób spoczywa na nauczycielach, szkole, instytucjach pozarządowych. Społeczeństwo obywatelskie nie rodzi się samo, wymaga obywatelskiej edukacji.

 

 

zobacz również:
> twórczość /Maja Parczewska i Janusz Byszewski/
> sieć /Małgorzata Litwinowicz/

 

 


> Copyright 2004 - Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

webmaster: Krzysztof Pacholak